Power Forward

Seventy Golden Eagles Earn Spot on Commissioner's List of Academic Excellence

Courtesy: ORU Media Relations
          Release: 06/21/2012
Send this article to a friend Print RSS
Article Image
Photo by: ORU Media Relations
ELMHURST, Ill. - Oral Roberts University placed seventy student-athletes on the 2011-12 Summit League Commissioner’s List of Academic Excellence, which was released today.

In order for a student-athlete to be selected to the Commissioner’s List of Academic Excellence, he/she must carry a 3.00 or better cumulative GPA, achieve sophomore academic standing at the institution, have used a year of eligibility and be on the squad list in the sport in which he/she is nominated.

Transfers, graduate students and junior college graduates must have completed one academic year at the nominating institution. True freshmen, redshirt freshmen and first-year transfers are not eligible for the award.


In addition, ORU’s men’s soccer team was recognized with the Team Academic Achievement Award by placing the highest percentage of list-eligible student-athletes on the Commissioner’s List. Led by Head Coach Steve Hayes, the ORU men’s soccer team placed 80% of eligible student-athletes on the list.

A complete list of ORU honorees is listed below.

BASEBALL
Brandon Healy, So., Management, Encinitas, Calif.
Daniel Martony, Sr., Psychology, Goleta, Calif.
Bennett Pickar, Jr., Management, Eaton, Colo.
Cam Schiller, Sr., Business Administration, Prescott, Ariz.
Jared Schlehuber, Sr., Media, Aurora, Colo.
MEN’S BASKETBALL
Robert Aery, Sr., Government, Tulsa, Okla.
Jake Lliteras, So., Exploratory, Hillsborough, N.C.
Mikey Manghum, Jr., Finance, Derby, England
WOMEN’S BASKETBALL
Dominique Allen, Sr., Graphic Design, Birmingham, England
Jaci Bigham, Jr., Media, McAlester, Okla.
Georgia Jones, Sr., Marketing, Manchester, England
Kevi Luper, Jr., Business Administration, Adair, Okla.
MEN’S CROSS COUNTRY
Shadrack Koech, Sr., Accounting, Kapsabet, Kenya
Jeramy Roberts, Jr., Engineering, Houston, Texas
Michael Roberts, Sr., Health Exercise Science, Fitzhugh, Okla.
WOMEN’S CROSS COUNTRY
Casady Ashcraft, Jr., Government, Seminole, Okla.
Sheila Ndasym, Sr., Nursing, Eldoret, Kenya
Erin Patterson, Jr., Exploratory, Tulsa, Okla.
Cami Pirelli, Sr., Biology, Asuncion, Paraguay
Kristen Radcliff, Sr., Exercise Specialist, Forgan, Okla.
MEN’S GOLF
David Howltgrewe, Jr., Accounting, Denver, Colo.
Jake Spencer, Jr., Government, Anthony, N.M.
WOMEN’S GOLF
Kylie Bollenbach, Sr., Marketing, Edmond, Okla.
Crystal Reeves, Sr., Finance, Broken Arrow, Okla.
Tiffany Robbins, Sr., Finance, Fort Mill, S.C.
Eve Santillian, Sr., Accounting, Aguascaliente, Mexico
MEN’S SOCCER
Aaron Birk, Jr., Engineering, Edmond, Okla.
Taylor Craig, Jr., Management, Tomball, Texas
Aaron Douthit, Jr., Finance, Wylie, Texas
Jarrett Hamilton, Sr., Business Administration, Toronto, Ontario
Marco Hernandez, So., Exploratory, Claremore, Okla.
John David James, Jr., Business Administration, Hurst, Texas
Daniel McCarthy, So., Exploratory, Endwell, Texas
Elias Smirlis, So., Exploratory, Edmond, Okla.
WOMEN’S SOCCER
Jennifer Abernathy, So., Exploratory, Broken Arrow, Okla.
Anna Vanvalin, Sr., Nursing, Tulsa, Okla.
Leah Bickers, So., Exploratory, Tulsa, Okla.
Whitney Booth, Jr., Health & Exercise Science/Exercise Specialist, Anza, Calif.
Whitney Brannan, So., Exploratory, Tulsa, Okla.
Rachel Carrol, So., Exploratory, Owasso, Okla.
Maria Grados, Sr., Recreation, Stillwater, Okla.
Allison Hall, Jr., Nursing, Tulsa, Okla.
Mary Kate Halsmer, So., Exploratory, Jenks, Okla.
Tatum Lynn, So., Exploratory, Oklahoma City, Okla.
Lauren Parks, Jr., Recreation, Edmond, Okla.
Jordan Parsons, So., Exploratory, Shawnee, Okla.
Amanda Wheeler, Sr., Marketing, Mission Viejo, Calif.
Brianna Williams, So., Exploratory, Prescott, Ariz.
MEN’S TENNIS
Parker Allen, So., Business Administration, Hot Springs, Ark.
Matthew Prevost, So., Exploratory, Jasper, Ala.
WOMEN’S TENNIS
Tori Dollar Jr. Nursing Kiev, Ukraine
Kristen Grey Sr. Organization Communication Tulsa, Okla.
Iryna Khatsko Sr. Business Administration Lviv, Ukraine
Rachel Scroggs So. Exploratory Tulsa, Okla.
MEN’S TRACK & FIELD
Jonathan Reed, Jr., Ministry and Leadership, Highlands Ranch, Colo.
Jeramy Roberts, Jr., Engineering, Houston, Texas
Michael Roberts, Sr., Health Exercise, Science Fitzhugh, Okla.
Jack Whitt, Jr., Health Exercise Science, Norman, Okla.
WOMEN’S TRACK & FIELD
Casady Ashcraft, Jr., Government, Seminole, Okla.
Lauren McFarland So. Exploratory Rio Vista, Texas
Erin Patterson, So., Exploratory, Tulsa, Okla.
Cami Pirelli, Sr., Biology, Asuncion, Paraguay
Sarah Sapp, So., International Business, Franklin, N.C.
VOLLEYBALL
Joana Gruber, Jr., Health & Exercise Science/Exercise Specialist, Santa Rosa, Brazil
Olivia Ophus, Jr., Nursing, Tulsa, Okla.
Jessica Pancratz, So., Exploratory, Tulsa, Okla.
Shelby Robb, Jr., Ministry and Leadership, Coeur D’Alene, Idaho
Bruna Silva, So., Exploratory, Sao Paulo, Brazil
Laura Taylor, So., Exploratory, Broken Arrow, Okla.
ELIVE
Live & On-demand Eagle Sports
BASE Postgame vs. HBU, 4-18-14
BASE Postgame vs. Wichita State, 4-9-14
LIVE EVENTS
Tue, Apr 22 at 06:20 PM
BASE: ORU vs. OSU
Audio >
Tue, Apr 22 at 06:20 PM
BASE: ORU vs Oklahoma State
Video >
ELive
stop